- Komerční sdělení -magazin
HomeDomovPlnospektrální osvětlení – co to je a jak jej správně využívat?

Plnospektrální osvětlení – co to je a jak jej správně využívat?

Přirozené, pro lidský organismus přepotřebné střídání světla a tmy nahradilo umělé osvětlení. Ovlivnilo naše zdraví, soustředění a spánek. Je zřejmé, že ve 21. století se umělému světlu nevyhneme. Ale naučit se se světlem zacházet tak, abychom z této situace získali co nejvíce benefitů, je pro zdravý život nezbytností. Tak si na to trochu posvítíme.

Jaký typ osvětlení zvolit v průběhu dne?
Pro zdravé osvětlení je důležité co nejvíce napodobit působení slunce. Ideální v době května, čili 16 hodin jasného, ​​intenzivního světla, které před usnutím tlumíme. Bílé denní světlo je nezbytné pro kognitivní výkon mozku. Naproti tomu to večerní by mělo svítit teplými až oranžovými barvami, simulujíc západ slunce či oheň.

Sluneční záření během dne obsahuje plné spektrum barev a je to spektrum vyvážené – znamená to, že všechny složky jsou plně zastoupeny. Nejpřirozeněji se mu přibližuje ve vnitřních prostorách takzvané plnospektrální osvětlení. Svým barevným spektrem, jasností a intenzitou. Toto světlo nás dokáže nabudit a také zlepšuje schopnost soustředění. Velké množství výzkumů ukázalo, že právě toto osvětlení má vysoce pozitivní vliv na zdraví a studijní či pracovní výsledky.

Jaké jsou efekty plnospektrálního osvětlení
Omezuje únavu a pálení očí
Snižuje produkci stresových hormonů
Oddaluje nástup únavy, urychluje regeneraci, zvyšuje výkonnost a produktivitu práce, snižuje úrazovost na pracovišti
Pomáhá léčit sezónní afektivní poruchu
Světelný plán
Návrh osvětlení není jen o výběru svítidel, je to komplexní posouzení interiéru a návrh osvětlení vhodnou kombinací svítidel, jejich umístění, směrování a v neposlední řadě i ovládání. Světelnětechnický plán by měl realizovat odborník, t. j. světelný technik.

Před usnutím – oranžové světlo
Minimálně hodinu a půl až dvě před usnutím je nutné dát tělu signál, že den končí. Uděláme to tak, že ze světla eliminujeme modré a zelené světlo, které blokuje tvorbu melatoninu. Snažíme se snížit světlo z počítačů, mobilů, televizorů či vnějšího osvětlení. Svítíme bez zelené a modré barevné škály, která nás nabouzí. oranžovým až červeným světlem.

Pokud máte na nočním stolku obyčejnou žárovku v lampě a překryjete ji oranžovou látkou, velmi pravděpodobně zcela odstraníte modrou složku světla.

plnospektrální osvětlení: 3M brýle blokující 100% modrého světla
3M brýle blokující 100% modrého světla, 17,93 €, brainmarket.sk

Tip: Chcete-li zkusit vliv eliminace modrého světla, nasaďte si brýle dvě hodiny před spánkem. Mohou pomoci také s migrénou.

Jak doma správně svítit?
Odpověděl: Ing. Zlatko Balaš – světelný technik, světelnestropy.sk

Na co je třeba dát pozor při výběru umělého osvětlení?
Kromě spektrálního složení při umělém osvětlení musíme dbát také na barvu, způsob distribuce světla, rovnoměrnost osvětlení a zejména na intenzitu. Všechny tyto parametry mají velký vliv na hormonální procesy v těle, rovnováhu a pohodlí. Nedostatek rovnoměrnosti a intenzity osvětlení může způsobit úzkost a deprese. Špatně zvolená barva světla může blokovat určité hormonální procesy. Špatná distribuce světla (která je například u reflektorových a bodových svítidel) může způsobit různé oční deformace u dětí během vývoje a podobně.

Tyto triky vám pomohou dostat do tmavého interiéru více světlaTyto triky vám pomohou dostat do tmavého interiéru více světla
Jak tedy vypadá ideální umělé osvětlení?
V rámci našich světelných stropů nabízíme zákazníkům možnost výběru i plnospektrálního světla, tedy s indexem podání barev (CRI) > 95.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články