- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyBěhem čtvrtletí rozkvete všemi barvami: Objevte levnou a nenáročnou trvalku

Během čtvrtletí rozkvete všemi barvami: Objevte levnou a nenáročnou trvalku

Na přelomu jara a léta poutá ocelově modrými hvězdicovitými květy na sytě zeleném podkladu. Z nich pro amsonii Hubrichtovu vyplynula přímočará přezdívka „modrá hvězda“. Přidanou dekorativní hodnotou této elegantně huňaté univerzálky je, že na podzim chytá bronzový tón.

Nadivoko roste jen na okrajích lesů, respektive v řidších porostech pohoří Ouachita Mountains v Arkansasu a Oklahomě. Bez reptání se však uchytí i ve středoevropských končinách. Opadavá amsonie Hubrichtova (Amsonia hubrichtii) z čeledi zimozeleňovitá se trochu podobá druhu Amsonia ciliata rostoucí v nedalekém Missouri, má však užší listy bez nápadného ochlupení. Teprve v roce 1943 ji klasifikoval malakolog Leslie Hubricht v podstatě mimochodem: v rámci svého terénního zkoumání sladkovodních měkkýšů.

Od modré až po hnědou
Z polodřevitých výhonků amsonie tryská přibližně 50 hustě olistěných stonků do výšky 60 – 90 centimetrů a šířky 75 – 110 centimetrů. V průměru osm centimetrů dlouhé a pouhé dva milimetry široké jehličkovité listy vytvářejí jemnou texturu. Konce vzpřímených stonků v květnu až červenci puncují shluky namodralých kvítků, setrvají dva – tři týdny. S babím létem zase zhruba na měsíc přichází ohnivě žlutá fáze listů, která postupně přechází do medově hnědé s načervenalými špičkami. Na slunném stanovišti je tento barevný koncert výraznější, polostín prodlužuje kvetení.

Toleruje také krátkodobé přemokření
Teprve pod minus dvacet otužilá amsonie Hubrichtova s ​​polštářovým habitusem má při sušší půdě nižší, ale kompaktnější formu. Daří se jí v propustných jílovitých zeminách, ale i písčitých. Vyznává vitální podloží bohaté na organické složky. Zalévá se jednou denně, v teplejších měsících i dvakrát, a to při zemi na substrát, ne přes listy či květiny. Snese určité výkyvy vlhkosti, čili toleruje přísušky a zároveň i krátkodobé přemokření. Nepotřebuje ořez ani pohrabání spadaných listů, které na zimu vytvoří ochranu a stačí je odstranit až po ní.

Na vhodném místě nevyžaduje mnoho
Na jaře se žádá zlepšit podmínky vyzrálým kompostem a rohovinovými hoblinami. Na vhodně zvoleném místě v nezastíněné blízkosti dřevin, po obvodech smíšených okrasných záhonů či v podestýlce z exotických trav si amsonie Hubrichtova nevyžaduje zatěžující péči. Vysazuje se na vzdálenost 40 × 40 centimetrů. Na metr čtvereční poměstíte 4 – 5 rostlin po tři eura za kus. Než se naplno rozvine do své ohromující a přitom decentní krásy, chce to dva až tři roky shovívavosti. K výhodám vedle dlouhověkosti patří nadstandardní odolnost proti chorobám a škůdcům.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články