- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyNe každá zelenina je nejlepší syrová. Kdy vás růžičková kapusta ochrání před...

Ne každá zelenina je nejlepší syrová. Kdy vás růžičková kapusta ochrání před rakovinou?

Gurmáni si zimní kuchyni bez něj neumějí už ani představit. Přesto jsou tyto malé zelené kuličky téměř kulinářským nováčkem. V kuchyni se začaly více používat až od poloviny 19. století. Nejprve se začala růžičková kapusta pěstovat v okolí Bruselu. Zřejmě proto se dosud v mnoha jazycích tato zelenina jmenuje bruselské zelí.

V současnosti se růžičková kapusta pěstuje zejména v Nizozemsku, Francii a ve Velké Británii. Mnohdy měli lidé vůči němu výhrady pro mírně hořkou chuť. Novější odrůdy však už téměř nechutnají hořce a nejpozději po prvních mrazech získá růžičkovou kapustu zaručeně jemnou chuť. Zvýší se v něm obsah cukru, a tak je nejen sladší, ale také stravitelnější. I proto má hlavní sezónu v kuchyni právě v zimě, od listopadu do února.

V každé kuličce vitamínová nálož
Růžičková kapusta je právem považována za vitamínovou bombu: mezi zeleninou patří mezi nejlepší zdroje vitamínu C. Jen sto gramů pokrývá více než sto procent naší denní potřeby. Obsahuje jej 115 miligramů. Kromě toho také vitamíny skupiny B, draslík, zinek, vitamín K a vlákninu. Jelikož tato zelenina obsahuje poměrně málo vody, je o něco kaloričtější než jiné zelí. Má však téměř nula gramů tuku, takže si na něm mohou pochutnat i ti, kdo si potrpí na štíhlou linii. Tím, že se po prvních mrazech stává lehce stravitelným, je vhodný i pro lidi s citlivým trávením a dokonce i pro kojence.

Ideální ke smaženému masu
Studie ukazují, že časté pojídání růžičkové kapusty má detoxikační účinek a může dokonce snížit riziko vzniku rakoviny. Výzkumníci z Vídeňské univerzity například v experimentu zjistili, že když se podává jako příloha ke grilovanému nebo smaženému masu, může snížit škodlivost látek, které při silném grilování nebo smažení vznikají. Pokud se rozhodnete růžičkovou kapustu koupit, je třeba si hlavičky dobře prohlédnout. Měly by být pevně uzavřené, pěkné a zelené a neměly by mít žlutě zbarvené vnější listy. Měly by být na dotek pevné.

Před zmrazením ho povařte
V chladničce vydrží růžičková kapusta v zeleninové přihrádce čtyři až pět dní. Neskladujte jej však spolu s jablky nebo rajčaty, protože obsahují ethylen, který způsobuje rychlejší vadnutí růžičkové kapusty. Samozřejmě, čerstvá růžičková kapusta můžete i zmrazit, ale mražením ztratí svou pevnost. Pokud ho přece jen zmrazit chcete, je třeba ho předtím povařit čtyři až pět minut ve vroucí osolené vodě. Potom scedit, ochladit a zabalit do sáčků.

Špetka cukru vždy pomůže
Syrová růžičková kapusta je těžká na žaludek a nemá dobrou chuť, proto byste ji měli vždy krátce tepelně upravit, dokonce i když chcete z ní připravit salát. Vařit ho je třeba jen krátce, protože pak ztrácí chuť a také živiny. Dáváte-li přednost jemnější chuti, přidejte do vody, ve kterém růžičkovou kapustu vaříte, špetku cukru nebo ji uvařte v zeleninovém vývaru.

Nebojte se experimentovat
Chcete-li použít růžičkovou kapustu na zapékání nebo do nákypu, stačí ji předtím blanšírovat pět až sedm minut. Jako příloha se hodí k vepřovému i hovězímu masu a drůbeži, ale také k zvěřině. Také je vhodný pro vegetariánskou kuchyni – vyzkoušejte jej s těstovinami nebo s tofu či s kuskusem. Blanšírovaná růžičková kapusta je ideální i na zapékání se sýrem nebo s mletým masem. Můžete jej použít i jako zdravější verzi sýrového fondue – namáčet jeho hlavičky do sýra namísto bílého chleba a baget.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články