- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyPodběrák je nepostradatelnou součástí rybářské výbavy. Víte, jak si vybrat ten správný?

Podběrák je nepostradatelnou součástí rybářské výbavy. Víte, jak si vybrat ten správný?

Všichni rybáři si dávají veliký pozor na to, aby si vybrali nejlepší rybářský prut a naviják. Další prioritu dávají kvalitě vlasce, či šnůry. Ve výbavě je však takový chudý opomíjený příbuzný, na nějž se téměř vždy zapomíná – to je právě podběrák.

Zdá se vám, že na jeho provedení nezáleží? Vždyť se jím pouze nabírají ryby a tak může být podběrák nejlevnější na trhu? To se pletete.

Podběráky jsou základní a velmi důležitou součástí rybářského vybavení. Ze špatného podběráku vám úlovek může uplavat, navíc nekvalitní síťka jim může i ublížit. S úlovkem je třeba zacházet opatrně, ať již si jej plánujete vzít domů, či opět pustit do vody. Přeci jen jsou ryby živí tvorové, navíc velmi choulostiví.

Pouštíte-li své úlovky zpět, měli byste co nejvíce zkrátit dobu, kdy jsou mimo své přirozené prostředí. Snažte se je co nejdéle držet pod vodou. Eliminujte čas na měření, vážení, či na fotografie úlovku na naprosté minimum. Doba, kdy uvolníte rybářský háček a opět rybu pustíte, je opravdu velice důležitá – čím déle je úlovek mimo vodu, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že mu nějak ublížíte, nebo že to odnese na zdraví.

Moderní podběráky se liší délkou, hloubkou „košíků“ a také délkou rukojeti. Provedení a materiál síťky je další hledisko. Některé rybáře zajímá i hmotnost podběráku a volí ty z odlehčených materiálů, aby se zbytečně netahali s těžkým vybavením.

Na menší ryby vám bude stačit mělčí podběrák s kratší rukojetí, chytáte-li se na velké ryby, volte podběrák hlubší, širší a s dlouhou rukojetí. Kapitální sumec se vám do maličkého podběráku rozhodně nevejde.

Rybaříte-li ze člunu, volte podběrák s opravdu dlouhou rukojetí, hned ze dvou důvodů. Pohodlněji rybu podeberete, navíc vám nebude hrozit, že se při naklánění pro úlovek překlopíte i s člunem.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články