Vyzrálý kompost je pro zahradu nedocenitelnou zásobárnou organických živin. Navíc k ekologickému pěstování nepřímo přispívá i tím, že redukuje zátěže spojené s likvidací odpadu – finanční, transportní, objemovou.
Ani zdaleka neplatí, že do vlastnoručně vybudovaného kompostoviště s dřevěnou konstrukcí či prefabrikovaného plastového kompostéru patří jakékoli zbytky jídla a veškerý odpad ze zahrady. Pokud netoužíte po přilákání hlodavců, neházejte bez rozmyslu na kupu v rohu zahrady zbytky z pokrmů, především maso (spodek kompostoviště v kontaktu s půdou stejně předělte pletivem a vršek zase přiklopte pevným víkem). Stejně jako potraviny po datu spotřeby totiž i zbytky z oběda patří do biologického odpadu. Týká se to i slupek z ovoce a zeleniny, u kterých nemáte jistotu, zda byly pěstovány bez použití chemikálií. Ještě větším tabu, byť z jiných důvodů, jsou rezidua rostlin napadených chorobami.
Listí může být i osvě
Zdravé odřezky dřevin podle možnosti před vyhozením nasekejte nebo napilujte na menší kusy, abyste nezpomalili proces rozkladu. I bez toho vyžaduje dost trpělivosti. Právě proto raději stranou třeba ve vlastnoručně vyrobených válcových košících z pletiva přeměňujte na tzv. válcové košíčky z pletiva. listovku – pomalu hnijící listí z dubu, kaštanu, ořechu.
Pinie nám dává oříšky, ale i mulč: bez chemie, voňavý a až čtyřnásobně výhodnější
Stelivo pro zvířata? Podívejte, co píše výrobce
Na kompost můžete bez zábran přihodit syrovou zeleninu a slupky z ní (bramborové také), vaječné skořápky, povadlé rostliny včetně řezaných květin, přesušenou posečenou trávu (při vlhkém hrozí vznik plísně), štěpky ze dřevin, ale i slepičí trus, zbytky čaje i použité filtry, respektive sáčky. Stelivo pro kočky a králíky však pouze v případě, je-li výrobcem vyloženě deklarováno jako kompostovatelné.
Zavlažujte a provzdušňujte
Kompost musí mít během zrání dostatek vlhkosti: nezapomínejte na to zejména při letním zavlažování zahrady. Dopad na kvalitu má i to, jestli ho alespoň jednou za čas provzdušníte. Hotový kompost je tmavý se zrnitou strukturou a nelze rozeznat původní příměsi. Do půdy ho můžete spolu s rohovinou a chlévským hnojem přípravně přimíchat již na podzim před plánovaným jarním výsevem a výsadbou. Pochopitelně, obohacení prospěšnými látkami se pak žádá zopakovat.

I kompostovat je třeba s mírou
Obecně vždy kvitovaný benefit dva v jednom v sobě spojuje kompost použitý zároveň jako mulč chránící vegetaci před nežádoucími vlivy prostředí. Slouží jako tepelná izolace v chladných měsících, ale je také regulátorem vlhkosti. Zároveň pomáhá s odbouráváním těžkých kovů a nadbytečných dusičnanů. Několikaměsíční až rok zrající kompost je spíše zdrojem rychlých živin, dvou- či tříletý je uvolňuje postupněji. S takovým či onakým to není radno přehánět: mějte na paměti, že je mnohem vydatnějším hnojivem než ty průmyslové.