- Komerční sdělení -magazin
HomeMagazínCo je atopický ekzém, jak se projevuje a lze mu předcházet?

Co je atopický ekzém, jak se projevuje a lze mu předcházet?

Atopický ekzém, známý také pod názvem atopická dermatitida, je postižení kůže, které trápí až 30 % lidí na světě. Ve většině případů se projeví již v ranném věku nebo do 10. roku dítěte. Existují však výjimky, které se setkávají s atopickým ekzémem až v dospělosti.

Projevy atopického ekzému

Atopický ekzém se projevuje svědivými pupínky červené barvy, které mohou v horších fázích mokvat. Čím více postižená místa škrábeme, tím více se ekzém zhoršuje. Rozsah ekzému je individuální, nejčastěji se však vyskytuje na končetinách a obličeji, typickým projevem je ekzém v loketní jamce nebo v jamce pod koleny.

Příčiny vzniku atopického ekzému u dětí a dospělých

Atopická dermatitida je ve většině případech dědičným onemocněním kůže. Pokud trpí jeden z rodičů atopickým ekzémem, je 50% šance, že jím bude trpět také potomek. Jestliže jsou oba rodiče atopiky, šance dědičnosti je až 80 %. Většina dětí se ekzému postupem času zbaví.

V dospělosti se s projevy atopického ekzému mohou setkat lidé, kteří nemají zdravý životní styl, jsou ve stresu anebo dlouhodobě pobývají ve znečištěném prostředí.

Fáze atopického ekzému

Rozlišujeme dvě fáze atopického ekzému. Klidová neboli latentní fáze je období, kdy se ekzém neprojevuje. Jakmile je však postižený vystaven stresu, přichází změna počasí anebo se pohybuje střídavě v klimatizované místnosti a horkým letním ovzduším, přichází fáze vzplanutí. Pro tu je typický nástup projevů atopického ekzému.

Jak mu předcházet a zmírňovat jeho projevy

Atopickému ekzému lze předcházet krémy na atopický ekzém. Bariérový krém Dermaguard vytváří na pokožce ochranný film, který chrání před nepříznivými vlivy počasí, prachem a alergeny. Je vysoce hydratační po dobu až 6 hodin, poté je vhodné pokožku opět promastit. Nemastí ani nezanechává mastný film, dobře se roztírá.

Dále je možné předcházet atopickému ekzému a prodloužit fázi klidu rychlou koupelí po dobu maximálně 5 minut, přičemž voda by měla mít okolo 33 °C. Při mytí je doporučeno používat oleje pro citlivou a atopickou pokožku. Nemyjte se mycími houbami ani rukavicemi, které dráždí pokožku. Po koupeli pokožku vždy pečlivě natírejte.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články